PEFC's årlige redegørelse 2020

"PEFC Annual Review" giver en redegørelse af PEFC's aktiviteter og arbejde i 2020 - læs den her! 

PEFC's årlige redegørelse 2020

17. maj 2021 PEFC International

2020 blev noget anderledes end først ventet. Covid-19 har ændret vores hverdage, måden vi mødes og arbejder på. Situationen har også tvunget PEFC til at ændre arbejdsmetoder, da møder, audits og uddannelses-arrangementer, som ellers er en stor del af PEFC’s arbejde, ikke længere kunne være med fysisk fremmøde.

I 2020 fortsatte PEFC-alliancen med at vokse – blandt andet kunne PEFC byde tre nye nationale medlemmer velkommen til familien.

På trods af udfordringerne det seneste år har PEFC fortsat arbejdet. Det har ført til innovative løsninger og en udvikling af vores label generator samt nye internationale arbejdsgrupper.

PEFC’s internationale fokus har i 2020 især været på tre specifikke sektorer: byggeri, emballage og mode. Dette fokus har skabt nye samarbejdspartnere og styrket samarbejdet på tværs af landegrænser.

Derudover valgte PEFC at benytte de nyudviklede teknologiske kommunikationsmuligheder til at gøre forbindelsen mellem skoven og forbrugerne mindre ved at afholde webinarer, lave videoer og skabe kampagner.

Læs mere her

PEFC Annual Review 2020 6.09 MB


Seneste nyt

6. maj 2021

PEFC Danmarks Generalforsamling 2021

PEFC Danmark

I år var skoven i centrum for PEFC Danmarks generalforsamling og dannede rammen for dagens arrangement. Generalforsamlingen foregik udenfor i strålende solskin med udsigt over Houens Odde. Efter generalforsamlingen, gik turen på gå-ben rundt på Houens Odde, hvor både medlemmer af PEFC Danmark, PEFC Danmarks bestyrelse og andre interesserede blev vist rundt i skoven, afbrudt af indslag omkring den nyreviderede danske skovstandard.

22. april 2021

PEFC's Fotokonkurrence 2021: Nu begynder det!

PEFC Danmark

Vil du have muligheden for at vinde spændende præmier og kvalificere dig til ”Årets internationale PEFC fotograf”, samtidig med, at du hjælper med at synliggøre, hvor vigtigt det er at beskytte verdens skove? Så skal du deltage i vores fotokonkurrence: Tæt på skoven - Tæt på PEFC!

15. april 2021

Ny overgangsperiode for virksomheder til internationale PEFC-standarder

PEFC International

European Accreditation (EA) har nu godkendt PEFC’s Sporbarhed- og Trademark standard fra 2020. Det betyder at de europæiske akkrediteringsvirksomheder, der er medlemmer af EA, nu kan tilbyde akkreditering af de seneste PEFC-standarder, hvilket betyder, at virksomheder kan blive certificeret efter de nye standarder.

9. april 2021

1. kvartal 2021: Velkommen til ny-certificerede virksomheder og skove

PEFC Danmark

Antallet af PEFC-certificerede virksomheder og PEFC-certificerede skove er i konstant udvikling i Danmark, her vil vi byde velkommen til de ny-certificerede virksomheder og skove fra det første kvartal i 2021.

Tilmeld nyhedsbrev

Din e-mail adresse